Mar 29, 2024, 08:14 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

TBDY2018 Kesme Güvenliği

Başlatan Alozan, Ekm 26, 2019, 08:30 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Alozan

Ahmet Bey Merhaba,

1) TBDY2018 kiriş/kolon kesme güvenliği kısımlarında, Vmax diye tabir ettiğimiz kesitin taşıyabileceği sınır değer formüllerini birim değiştirdiğimde farklı sonuç alıyorum. Bu durumda bu formüllerin bir ismi oluyordu(ampirik miydi) diye hatırlıyorum ve altında kullanmanız gereken birimleri veriyordu kaynaklar.

Basitçe test edersek:
Ve < 0,85 * bw * d * karekök(fck)
Ve < 0,85 * 45 * 50 * karekök(300) (Birimler: kg - cm)
Ve < 33125 kg

Ve < 0,85 * 450 * 500 * karekök(30) (Birimler: N - mm)
Ve < 1047519 N = 106780 kg

Kullanmamız gereken birim büyük ihtimalle (N - mm) eski yönetmelik ile yakın sonucu veriyor çünkü. Eğer ben bir şeyi gözden kaçırmıyorsam yönetmelikte bu bilgiyi nasıl eksik olarak verebiliyorlar anlamıyorum.

2) Eski deprem yönetmeliğinde, 0,22*bw*d*fcd
   TS9967 prefabrik yönetmeliği kısa konsollar için, 0,15*fck*bw*d
   TBDY 2018'de kiriş/kolon için, 0,85*bw*d*karekök(fck)
Bu değerler hemen hemen aynı sonuçları veriyor zaten ama ben prefabrik bir kısa konsol hesaplarken TS9967'yi mi yoksa TBDY2018'i mi kullanıcam kararsız kaldım.

Yardımlarınız için teşekkür ederiz Ahmet Bey,

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Alozan - Ekm 26, 2019, 08:30 ööAhmet Bey Merhaba,

1) TBDY2018 kiriş/kolon kesme güvenliği kısımlarında, Vmax diye tabir ettiğimiz kesitin taşıyabileceği sınır değer formüllerini birim değiştirdiğimde farklı sonuç alıyorum. Bu durumda bu formüllerin bir ismi oluyordu(ampirik miydi) diye hatırlıyorum ve altında kullanmanız gereken birimleri veriyordu kaynaklar.

Basitçe test edersek:
Ve < 0,85 * 45 * 50 * karekök(300) (Birimler: kg - cm)
Ve < 33125 kg

Ve < 0,85 * 450 * 500 * karekök(30) (Birimler: N - mm)
Ve < 1047519 N = 106780 kg

Kullanmamız gereken birim büyük ihtimalle (N - mm) eski yönetmelik ile yakın sonucu veriyor çünkü. Eğer ben bir şeyi gözden kaçırmıyorsam yönetmelikte bu bilgiyi nasıl eksik olarak verebiliyorlar anlamıyorum.

2) Eski deprem yönetmeliğinde, 0,22*bw*d*fcd
   TS9967 prefabrik yönetmeliği kısa konsollar için, 0,15*fck*bw*d
   TBDY 2018'de kiriş/kolon için, 0,85*bw*d*karekök(fck)
Bu değerler hemen hemen aynı sonuçları veriyor zaten ama ben prefabrik bir kısa konsol hesaplarken TS9967'yi mi yoksa TBDY2018'i mi kullanıcam kararsız kaldım.

Yardımlarınız için teşekkür ederiz Ahmet Bey,

.Merhaba.

Yonetmelik yani TBDY2018 bahsettiginiz birim bilgisini eksiksiz  veriyor. Biraz daha dikkatli olmalisiniz. Peki nerede veriyor?  Her bolumun basinda konu ismi ve simgeler  basligi var. Burada kissltmalarin anlami vb de yer almakta. Her bolumun ilk satirinda kullanilsn birimler acikca yazilmakta. Sizin bahsettiginiz bolum 7. Bolum. Orada ilk paragrafi acin. 7.0 SIMGELER yaziyor. Altinda da kuvvetlerin Newton, uzunluklarin milimetre  ve gerilmeleriin Megapascal oldugu acikca belirtilmekte. TBDY2018 de hangi bolum ile ilgili isiniz olursa oksun. Mutlaka bolum basligini bir acin ve okuyun, bunu aliskanlik haline getirin.

Diger sorunuza gelince TBDY2018 sartini dikkate alacaksiniz. Baska hangi tebligde, hangi yonetmelikte ne okursa oksun, eger ayni konuyla ilgili bir madde, hesap, formul TBDY2018 de varsa TBDY2018 kullanacaksiniz. En ustunu TBDY2018.bunu unutmayin...

Alozan

1) Bölüm başındaki kısmı inceledim dediğiniz gibi. Fakat ben direk satırda bu bilgiyi aramıştım. Bu bilgi de fck satırında bulunmayınca verilmediğini düşündüm. Dediğiniz gibi ilk satırda verilmiş teşekkür ederim. Yine de bu tür formüllerde özel olarak birim uyarısı yapılması gerekmez mi? Kullanıcı farklı farklı birimler kullanabilir sonuçta?

2) Teşekkürler.