Mar 29, 2024, 08:10 öö

Haberler:

Medeniyet Mühendisleri Forum Sitesinin Kapatılması Kararı
Anket İçin Tıkla

Beton Döküm Hızı

Başlatan Core, Ksm 21, 2017, 10:44 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Core

Selamlar :)
Prekast kiriş üretimini takip ediyorum. Beton mikserin oluğu ile dökülüyor. KGM Şartnamede "308.09 Betonun Dökülmesi" bölümünde "Açık olukların sactan imal edilmesi veya içlerinin sacla kaplanmış olması gerekmektedir. Eğer eğim çok fazla ise betonun hızını kırmak üzere oluğun yer yer paletlerle teçhiz edilmesi veya kısa parçalarda imal edilip sık sık yön değiştirmesi gereklidir." yazıyor. 8m³ beton yaklaşık olarak 8-9dk da dökülüyordu. Döküm hızını azalttım.

Bu durum hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Kullanılan beton C45/55 , S/Ç:0.35

ÇELİKKOLLU

Alıntı yapılan: Core - Ksm 21, 2017, 10:44 ösSelamlar :)
Prekast kiriş üretimini takip ediyorum. Beton mikserin oluğu ile dökülüyor. KGM Şartnamede "308.09 Betonun Dökülmesi" bölümünde "Açık olukların sactan imal edilmesi veya içlerinin sacla kaplanmış olması gerekmektedir. Eğer eğim çok fazla ise betonun hızını kırmak üzere oluğun yer yer paletlerle teçhiz edilmesi veya kısa parçalarda imal edilip sık sık yön değiştirmesi gereklidir." yazıyor. 8m³ beton yaklaşık olarak 8-9dk da dökülüyordu. Döküm hızını azalttım.

Bu durum hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Kullanılan beton C45/55 , S/Ç:0.35

Merhaba

Beton döküm hızi fazla olursa iki sorunla karşılaşabilirsiniz. Birincisi döküldüğu yerde ayrışma olabilir, ikincisi de yüksek hız nedeniyle beton kaliplara carptiginda zarar verebilir, stabilite bozulabilir, yetel göcmeler olabilir. Beton döküm hızı bu bağlamda onemlidir. Yaklasık olarak 1metrekup beton 1,5 dakikada dokulebilir...

Beton döküm hızı fazla ise egim azaltilabilir, spiral yol duzenlenebilor vb...